Katastrofa, odpad upchatý! Poznáme 5 častých príčin

Neodteká voda v umývadle, vo vani v kúpeľni, či v dreze v kuchyni? Odpad je totálne upchatý? Všade je špina a cítiť smrad? No fuj! Najskôr skúšate domáce recepty, potom do únavy ručne „krtkujete“ či voláte inštalatéra… Stačí málo a môžete ušetriť čas aj peniaze a vo vašej domácnosti nebudete mať problémy. Toto je päť najčastejších príčin domácej katastrofy. Ak starostlivosť o odpadové potrubie zanedbáte, zrejme budete potrebovať pomoc odborníkov na čistenie odtokov a čistenie kanalizácie.

VLASY A CHLPY

Určite sa češete a holíte v kúpeľni nad umývadlom a vaše vlasy, či chlpy padajú do odtoku, to môže spôsobiť problémy. Spolu vytvoria veľké chumáče a tie po spláchnutí do odpadovej rúry spôsobia spúšť, voda ťažko odteká a umývadlo sa zapĺňa, niekedy až preteká na podlahu.

TIP ako predchádzať upchatiu odpadového potrubia a kanalizácie: Stačí kúpiť sítko za pár eur, ktoré nečistoty zachytí a špinu z neho vysypať do smetí.

HLINA A ŠPINA Z TOPÁNOK

Umývanie špinavých topánok a oblečenia vo vani môže tiež spôsobiť ťažkosti. Hrudy hliny a malé kamienky, nielenže totálne upchajú potrubie a prípojky kanalizácie, ale môžu zničiť aj umývadlo, alebo vaňu.

TIP ako predchádzať upchatiu odpadového potrubia a kanalizácie: Očistite topánky a špinavé oblečenie v lavóry s vodou. Vodu vylejte do záhrady, ak žije v byte vylejete ju do záchodu. Ale pozor! Veľké kusy špiny predtým vyberte a odhoďte do odpadkového koša. Použiť však môžete tiež sítko a umyť veci v umývadle.

OLEJ A MASNOTA

Ostal vám po vysmážaní na panvici po vysmážaní obeda olej? Ak ho vylejte do kuchynského drezu, tuk sa usadí po obvode potrubia. Upchá sa už kanalizačná prípojka. Rovnako nevhodné je vylievať do umývadla chemikálie, rozpúšťadlá, motorové oleje, či farby, ktoré sú vo vode takmer nerozpustné.

TIP ako predchádzať upchatiu odpadového potrubia a kanalizácie: Prepálený olej z panvice, či hrnca prelejte do nádoby a tú môžete odovzdať na zberných miestach napríklad na čerpacej stanici.

POTRAVINY

Zbytky potravín ostali na tanieri, či v hrncoch pri umývaní riadu padajú do drezu, zmiešajú sa s vodou, vytvára sa masa a tá totálne upchá odpad, hrče sa tak sa dostávajú do potrubia a voda neodteká.

TIP ako predchádzať upchatiu odpadového potrubia a kanalizácie: Zbytky jedál patria do kompostu, alebo do smetného koša. Rovnako sa oplatí použiť sitko.

PRACIE PRÁŠKY

Prací prášok môže spôsobiť v kúpeľni pohromu. Najčastejšie sa to stáva, ak ho použijete priveľa, alebo periete na nízkej teplote a nerozpustí sa, či voda je príliš tvrdá. V potrubí sa tiež usádzajú nečistoty, vodný kameň či plesne. Nemusíte to ani vidieť, keďže hadica z práčky vedie priamo do odpadovej rúry.

TIP ako predchádzať upchatiu odpadového potrubia a kanalizácie: Pravidelne čistite filter, náplň na prášok a aj práčku. Nepreháňajte to s pracím práškom a používajte zmäkčovač vody.